ÇAKÜ Millet Bahçesinde Bayramlaşma

Üniversitemizde Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşma töreni gerçekleştirildi. ÇAKÜ Millet Bahçesinde gerçekleştirilen törene Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi başta olmak üzere Rektör Yardımcılarımız, akademik ve idari personelimiz katılım sağladı.

Selamlama konuşması yapan Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, inancımızda ve kültürümüzde önemi tartışılmaz ve köklü bir geleneğe sahip olan bayramlaşmaların toplumun birlik ve dirliğine anlamlı katkılar sağladığını, bu nedenle kurumlardaki bayramlaşmaların aidiyet üzerinde güçlendirici etkisine duyduğu inancı vurguladı. ÇAKÜ ailesinin birçok vesile ile bir araya gelmesinin en güzide örneği olan bayramlaşmaları bir geleneğe dönüştürmekten de duydukları memnuniyeti ifade etti.

Türkiye’nin genç üniversitelerinden biri olarak imza attıkları her başarının altında üstün performans gösteren ÇAKÜ ailesi olduğunu ifade eden Rektör Çiftçi konuşmasını şöyle sürdürdü;  “Bugün Ülkemizin kampüs içesinde yer alan tek Millet Bahçesinde sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Kampüsümüz fiziki imkânları ile gün geçtikçe güzelleşiyor. Bozkırın ortasında gençlerimizin ve siz değerli personelimizin yeşil ve mekanda erişilebilir bir kampüste bilgi ve hizmet üretmesi, eğitim ve öğretim faaliyeti yürütmesi bizim için önemli bir hedefti. Bu güzel bahar gününde hayalimize ne kadar yaklaştığımızı hep beraber görüyoruz. Sadece bilgi değil topluma hizmet etmeyi de misyon edinen üniversitemiz bugün hem dünya üniversiteleri arasında hem de ülkemizdeki üniversiteler sıralamasında gün geçtikçe yükseliyor. Üniversitemiz toplumsal katkı alanında geçmiş yıllara göre tam 3164 puan yukarı çıkıyorsa, Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının verilerine göre Türkiye’deki 208 üniversite içinde bazı alanlarda ilk 20’ler arasında yer alıyorsa bu sahip olduğumuz ekip ruhunun, kurumsal aidiyetin gücünü göstermektedir. Bu yönüyle ortaya koyduğumuz her başarıdaki katkınız için çok teşekkür ediyorum, hiçbir başarı tesadüf değildir ve bu başarı hepimizin. Ancak bugün olduğumuz konumu da yeterli görmeyeceğiz. Tüm birimlerimizle gelişim sürecimizin güçlenerek devam etmesi için çalışmaya devam edeceğiz.”

ÇAKÜ yönetimi olarak kalite ve kurumsal akreditasyon süreçlerini önemsediklerini belirten Rektör Çiftçi, 11 programın bu sürece dâhil edildiğini, hedeflerinin bu programların tamamını akredite etmek olduğunu söyledi. Akreditasyon sürecinin meşakkatli bir yol olduğunu vurgulayan Rektör Çiftçi, bu konuda özveriyle çalışan tüm ÇAKÜ çalışanlarına teşekkür etti.  ÇAKÜ’nün öğrenci odaklı bir üniversite olduğuna değinen Rektörümüz; “Biliyorum ki bugün burada olan her birimizin en önemli ortak hedefi, öz sermayemiz olan gençlerimizi nitelikli bir şekilde yetiştirmek, muhtelif sektörlerin ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli ve donanımlı öğrencilerin yetişmesine vesile olmaktır. Üniversitemizde bu amaçla 27 programımızda 3+1 ve 7+1 iş yeri meslekî uygulama programına alınmış bulunmaktadır. Eylül ayından itibaren üniversitemize gelen tüm öğrencilerimiz tercih yaptıklarında bu programla ilgili uygulamalara dâhil olacaklardır. Tüm sektörlerin ihtiyaca yönelik taleplerini aldığımız, paydaş toplantılarını gerçekleştirdiğimiz bu sürecin de güzel sonuçlar getireceğine inanıyorum.” dedi.

ÇAKÜ’nün artık ihtisas üniversiteleri arasında yer aldığını söyleyen Rektör Çiftçi,  birçok proje geliştirdiklerini bu projelerin de en kısa zamanda ilgili yerlere sunulacağını ifade etti. Üniversitemizin Çankırı’ya olan katkılarının daha da artması için çok önemli işbirliklerine imza attığını söyleyen Rektör Çiftçi, akademik personelin bu açıdan aktif ve özverili çalışmalarından dolayı memnun olduklarını belirtti.

Daha güçlü bir Türkiye için ortak ideallere sahip büyük özveri ve sorumluluk bilinciyle aynı ülkü ile çalışan böyle güzide bir ekiple çalıştığı için duyduğu memnuniyeti ifade eden Rektör Çifçi, ÇAKÜ ailesinin birlik ve beraberliğinin daim olması temennisinde bulunarak Ramazan Bayramlarını kutladı. Selamlama konuşması akabinde bayramlaşma törenine geçildi.

Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2024 Perşembe
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2024 Perşembe