ÇAKÜ Yönetimi, şehit aileleri ile buluştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi ve Üniversite yönetimimiz, düzenlenen iftar programında Çankırılı şehitlerimizin aileleriyle bir araya geldi. Program sonunda, Uluyazı Kampüsü Millet Bahçesine şehitlerimiz adına dikilen fidanların sertifikaları Rektör Çiftçi tarafından şehit ailelerine takdim edildi.

Programda konuşan Rektör Çiftçi, salondaki konukları selamladıktan sonra şehitlik makamının kutsallığına vurgu yaparak; “Dünyada şehitlik mertebesini Türk milleti kadar idrak eden bir toplum ve millet yoktur. ‘Devlet ebed müddet’ demişiz. ‘Devlet ebed müddet’in ana unsuru şehitlerimizdir. Şehitlerimizin emaneti hem bu vatan hem de sizsiniz. Başımızın tacısınız. Her zaman gönlümüzde, zihinlerimizde yeriniz vardır.” ifadelerini kullandı. ÇAKÜ’nün bu konudaki hassasiyetine de değinen Rektör Çiftçi, şehit ve gazi ailelerinin ziyaret edildiğini, çocuklarıyla ilgili etkinlikler düzenlendiğini, devletin diğer kurumlarıyla birlikte geleceğe yönelik projeler üretildiğini belirtti.

Rektör Çiftçi, konuşmasının devamında; “Türk milletinin en önemli değerlerini burada misafir etmek bizim için ayrı bir gurur vesilesi olmuştur. Güzel ve mübarek bir gün olsun, rahmetlerin sağanak sağanak indiği bir gün olsun istedik. Elhamdülillah günümüz Cuma, gecemiz de Kadir Gecesi’dir. Bin yıldan daha hayırlı bir gecede bir aradayız. Ne mutlu bize ki şehitlerimizi anıyor, dualar gönderip şefaatlerine talip oluyoruz.” diyerek vatanın tapusunun şehit ailelerinde olduğunu söyledi. Şehitlik mertebesinin en yüksek değer olduğunu belirten Rektör Çiftçi, şehitlerimizin emanet bıraktığı kıymetleri kendi kıymetleri olarak bileceklerinin altını çizdi.

Şehitlik idrakinin bilindiği bir toplumda yaşadığımızı ifade eden Rektör Çiftçi, en sıkıntılı dönemlerde dahi vatan, bayrak ve devlet söz konusu olduğu zaman kimsenin arkasına bakmadan vatanı müdafaa etmeye gittiğini belirtti. Rektör Çiftçi daha sonra; “Bulunduğu coğrafyada güçlü olan ülkemiz, şehitlerimizin manevi desteğiyle daha güçlü olacaktır. Ay yıldızlı bayrağımız her zaman göklerde dalgalanacaktır. Şehitlerimizin ruhaniyetleri, ulvi değerleri her zaman bizimle olacaktır.” diyerek şehit ailelerinin programa katılımlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Uluyazı Kampüsüne yapılan Millet Bahçesine de değinen Rektör Çiftçi; “Uluyazı'yı ulu eden en önemli meselelerden biri de Millet Bahçesidir ama bu Millet Bahçesinin diğer Millet Bahçelerinden bir farkı var. Millet Bahçemizde sizden bir parça var. Bugün Millet Bahçemizdeki ağaçlarımız, şehitlerimizin anısına onları temsil edecek şekilde dikilmiş bulunmaktadır. Onların isimleri artık o ağaçların üzerindedir. Kampüsümüze gelen her öğrencimiz, milletimizin her bir ferdi, kıymetlerimizin isimlerini görecekler, Fatihalar okuyacaklar, minnetlerini ifade edecekler. Makâm-ı mahmudda Peygamber Efendimize komşu olan şehitlerimizin artık bir hatırası var.” sözleriyle şehitlerimizin hatırasının daima yaşatılacağına dikkat çekti.

Programda konuşma yapan Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Murat Yıldırım ise kendisinin de bir şehit kardeşi olduğunu ifade ederek şehit ailelerini üniversitemizde ağırlamaktan memnun olduğunu belirtti ve şehitlerle ilgili yazdığı bir şiiri okudu. Yıldırım’ın yazdığı şiirin son dörtlüğü şu şekildeydi:

Vatan savunmasında birinci kural ölmektir

Ölmek nasip olmadıysa ölenleri sevmektir

Ölmek ya da sevmektir, üçüncü yolu yok bunun

Ölmek lafın gelişidir, sevgiliye dönmektir

Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, iftar programına katılan şehit ailelerine Üniversite yönetimi adına teşekkür ederek Uluyazı Kampüsü Millet Bahçesine şehitlerimiz adına dikilen fidanların sertifikalarını ailelerine takdim etti.

Yayınlanma Tarihi: 06 Nisan 2024 Cumartesi